S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení.

TOVAR V AKCII

NAJPREDÁVANEJŠÍNiečo z histórie VIANOČNÉHO OSVETLENIA

Vianočné osvetlenie v minulosti

 

História vianočného stromčeka a vianočného osvetlenia siaha až do roku 1570.

Z tohto roku sú prvé zmienky o vianočnom stromčeku ktorý sa prvý krát objavil v Nemecku.

V tomto období neboli žiadne veľké firmy, alebo malí výrobcovia ozdôb ako to poznáme už my. A preto sa na zdobenie a skrášľovanie symbolu Vianoc používali vianočné ozdoby čo sa doma našli ako cukrovinky, ovocie, orechy, tieto sa uväzovali na stromček len tak, alebo si ich balili do rôznych látok alebo obalov v tých rokoch dostupných.

Taktiež sa ako osvetlenie používali sviečky ktoré sa uchytávali za pomoci štipcov na halúzky stromu. A preto ich dnes máme zafixované v našej mysli ako, sviečky na stromček.

Vianočné osvetlenie na stromček v podobe dnešných svetelných reťazí sa ako prvé začalo používať omnoho neskôr a to v roku 1882 v USA.

Okolo 17 stor. sa vianočný stromček dostal aj do domácností, najskôr si ho ozdobovali len v mestách, ale postupne sa táto tradícia osvojovala aj v dedinách.

V 18 stor. opustila hranice Nemecka a šírila sa ďalej.

A prečo práve stromček?

Keltskí kňazi verili v to, že v nich žijú bohovia. Na základe prekazeného darovania mladého chlapca bohom misionármi. A tak pri strome slávili narodenie Ježiša Krista.

22.12.1882 bol ten dátum kedy Thomas Alva Edison naším predkom ukázal vynález - žiaroviek na stromček (elektrických). A týmto dňom sa začalo elektrické osvetľovanie stromčekov podobnými svetelými reťazami ako ich poznáme dnes. Dnes týmto žiarovkám na stromček hovoríme rôzne ako napr.,svetelné girlandy, svetelné šnúry, svetelné reťaze, LED osvetlenie na stromček.

Taktiež nemôžeme zabudnúť na rok 1889 kedy si Francúz Pierre Dupont dal patentovať Vianočnú guľu.

V tomto období sa ručne fúkali z veľmi jemného skla a vyrábali sa ako jednofarebné až postupom sa na nich objavovali rôzne ornamenty s vianočnými motívmi.

Len začiatkom minulého storočia sa na vianočných stromčekoch začali objavovať salónky a pod nimi darčeky.

 

 

NzRmNWYz